خانه > از اقتصاد آنلاین > کاهش دما مصرف برق را کم نکرد

کاهش دما مصرف برق را کم نکرد

گرچه به نظر می رسد در روزهای اخیر اندکی هوای برخی از نقاط کشور خنک تر شده اما مصرف برق همچنان گواه بر بالا بودن میزان گرما و استفاده از وسایل سرمایشی در کشور است، به طوری که در روز گذشته پیک مصرف برق به ۵۳ هزار و ۱۶۲ مگاوات رسید که نسبت به روز جمعه ۶ هزار و ۶۰۰ مگاوات افزایش داشت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، نگاهی به مصرف برق صنایع در روز گذشته و مقایسه آن با روز جمعه نشان می دهد که تنها ۳۰۰ مگاوات از بار مصرفی مربوط به افزایش در بخش صنایع بوده است.

به عبارت دیگر می توان گفت تنها در روز گذشته در مقایسه با روز جمعه مصرف برق در بخش غیر مولد کشور حدود ۶ هزار و ۳۰۰ مگاوات افزایش داشته است.

کارشناسان صنعت برق معتقدند افزایش هر ۱۰۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان هزینه به این صنعت تحمیل می کند و چنان که می دانیم کشور سالانه برای جبران میزان مصرف خود نیازمند افزایش ۵ تا ۶ درصدی ظرفیت تولید نیروگاهی است.

برآوردها حاکی از این است که در چهار سال گذشته حدود ۸۰۰۰ مگاوات به ظرفیت تولیدی نیروگاه های کشور افزوده شده است، ظرفیتی که با احتساب هزینه های توزیع و انتقال برق نیروگاهی بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان برای وزارت نیرو هزینه در بر داشته است، این در حالی است که بودجه وزارت نیرو در چهار سال گذشته بسیار کمتر از این میزان بوده است.

بنابراین گزارش، در چهار سال گذشته برای پوشش میزان افزایش مصرف برق کشور به ویژه در پیک تابستان بودجه ای به اندازه کل بودجه عمرانی کشور در سال گذشته هزینه شده است اما با این حساب پاسخگوی رشد شتابنده میزان مصرف نیست.

آمارها نشان می دهد تنها ۲۰ هزار مگاوات از مصرف برق کشور مربوط به استفاده بی رویه از وسایل سرمایشی در کشور است که عمدتاً نیز از استانداردهای لازم برخوردار نیستند. این در حالی است که کل ظرفیت نصب شده برق کشور ۷۰ هزار مگاوات است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *