خانه > اخبار > به مناسبت روز جهانی عکاسی/ از اولین عکس تاریخ تا سلفی های امروزی

به مناسبت روز جهانی عکاسی/ از اولین عکس تاریخ تا سلفی های امروزی

به مناسبت روز جهانی عکاسی/ از اولین عکس تاریخ تا سلفی های امروزی

شاید ذوق عکاسی دربین کاربران شبکه های اجتماعی زیاد باشد و بعضا عکس های خوبی هم بگیرند اما نباید فراموش کرد که صرف ثبت چند تصویر زیبا لقب عکاس را نمی توان یدک کشید.

به گزارش ایلنا به نقل از باشگاه خبرنگاران، عکاسی یکی از مهمترین اختراعات بشر در قرن نوزدهم بوده است. از آن هنگام تا امروز، عکاسی راه درازی را پیموده و  تغییرات زیادی به خود دیده و روز به روز بر ضریب نفوذش در میان مردم و جوامع افزوده شده است. 

عکاسی در طی تمام این سال‌ها پرتوی درخشان بر بسیاری از گوشه‌های تاریک یا ناشناخته‌ی زندگی بشر انداخته است و از پس این سال‌ها به یکی از موثرترین، نیرومندترین، سریعترین و پرطرفدارترین ابزار و رسانه‌های بشر برای ارائه‌ی اندیشه‌ها و احساساتش تبدیل شده است. مارسل پروست، نویسنده‌ی فرانسوی، جایی می‌نویسد: “به گمان من تنها عکاسی است که، همانند بوسه، می‌تواند با تازه‌ترین کاربردهایش از درون آنچه به نظر ما چیزی با ظاهری قطعی و همیشگی می‌رسد صد چیز دیگر را بیرون بکشد که همه باز همان‌اند.”

قدیمی‌ترین عکس ثبت شده در تاریخ عکاسی تصویری است که نیسفور نیپس اشراف‌زاده‌ی فرانسوی در سال ۱۸۲۶ با فرایندی که خود آن را هلیوگرافی نامید از چشم‌انداز پنجره‌ی اتاقش گرفت. 

چند سال بعد یک فرانسوی دیگر به نام لوئی داگر به سال ۱۸۳۷ به فناوری‌ای دست یافت که تصویری مثبت، مستقیم و پایدار بر صفحه‌ی نقره‌اندود ثبت می‌کرد. او فناوری خود را داگروتیپ نامید که در تاریخ عکاسی به عنوان نخستین شیوه‌ی عملی ثبت تصویر شناخته می‌شود. این فرایند اصلاحات و تغییراتی کرد تا اینکه در ژانویه ۱۸۳۹ آکادمی علوم فرانسه داگروتیپ را به عنوان یک اختراع فنی به ثبت رساند. 

ولی چند ماه بعد دولت فرانسه که به اهمیت این اختراع پی برده بود با تخصیص مقرری ماهانه برای داگر و شریکش، که فرزند نیپس بود، از آنان خواست که در یک گردهمایی در پاریس در ۱۹ آگوست ۱۸۳۹ جزئیات فنی داگروتیپ و چگونگی کارکرد این فرایند را برای عموم شرح دهند. دولت وقت فرانسه، در آن روز، اختراع جدید یعنی «عکاسی» را به عنوان هدیه‌ای رایگان به تمام جهان اعلام نمود و این نخستین رونمایی عکاسی برای عموم مردم بود؛ یعنی نقطه‌ی آغاز رشد این فن و هنر در جهان ۱۹ آگوست بود. 

ظاهرا پیشنهاد نامگذاری ۱۹ آگوست زمان نخستین رونمایی عکاسی برای عموم – بعنوان روز جهانی عکاسی نخستین بار توسط انجمن‌های عکاسی در آمریکا اعلام شد ولی شورای عکاسی بین‌المللی هند در سال ۱۹۹۱ نخستین نهادی بود که این روز را رسما بعنوان روز جهانی عکاسی جشن گرفت و از آن هنگام تا امروز هر سال کشورهای بیشتری این تاریخ را بعنوان «روز جهانی عکاسی» در تقویم‌های خود ‌گنجانده‌اند. به طوری که هر سال این رویداد نسبت به سال گذشته در گستره‌ی بزرگتری برگزار می شود.

شاید امروزه با وجود گوشی های هوشمند هر کسی خودش را عکاس بداند اما باید گفت عکاسی خوب و حرفه ای نیازمند دانش آکادمیک و تجربه و مقدار بسیار زیادی ذوق است. شاید گزینه آخر همان ذوق عکاسی دربین کاربران شبکه های اجتماعی زیاد باشد و بعضا عکس های خوبی هم گرفته باشند اما نباید فراموش کرد که صرف ثبت چند تصویر خوب لقب عکاسی را نمی توان یدک کشید.

تصاویر زیر به مناسبت روز جهانی عکاسی از بین شبکه های اجتماعی جمع آوری شده است. از اولین عکس های ثبت شده در تاریخ تا سلفی هایی که لحظه ای را ثبت کردند.

Let’s block ads! (Why?)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *